❈ VYTRVALOST 


  • Lehká chůze s držením .... 90-115 BPM .... používáme na začátku lekce na zahřátí a přípravu na náročnější techniky, v okamžicích zvýšené námahy umožní opět získat klid a uvést srdeční frekvenci pod kontrolu, používá se též pro závěrečné zvolnění ke konci lekce. Při této technice máme ruce položené na madlech, tělo vzpřímené, krok přirozeně středně dlouhý a plynulý.
  • Přirozená chůze .... 96-115 BPM .... představuje vývojový posun předchozí techniky. Abychom dosáhli maximální přirozenosti, ruce volně kmitají podél těla a chůze se tak stává naprosto vyvážená. Postupně se zvyšuje dynamika kroku až po dosažení předpokládaných limitů BPM. S touto technikou si ověříme správnost základního nastavení pásu.
  • Lehký trekking s držením .... 116-124 BPM .... rytmus kroku se zvyšuje a vzhledem k tomu, že jsou ruce opět opřeny o madla, můžeme zvětšit délku kroku oproti W.  Více jsou zapojeny svaly nohou a hýždí.
  • Trekking .... 116-124 BPM .... využívá všechny svaly těla (cca 640) a je považován za techniku s vyšší intenzitou námahy. Krok je rytmický, s přirozenou délkou (kratší než u W), maximální důležitost je přikládána správnému pohybu nohou - přes patu, celou plosku až po palec, který odražením posouvá tělo vpřed. Ruce jsou volně pootevřené (nikdy v zatnuté pěsti), lokty u těla ohnuté v úhlu 90° a paže volně  kmitají vpřed a vzad střídavě vždy s protilehlou nohou, pohyb vychází z ramene. Tělo mírně nakloněné vpřed.

❈ SÍLA ❈

  • Lehký kopec s držením .... 95-110 BPM .... v rámci této techniky dosahuje náklon pásu svého maxima, abychom zažili pocity lezeckého výstupu. Rukama se držíme madel zespodu. Při této technice je důležité správně nastavit ovládání odporu pásu na čelním panelu, což nám umožní přibrzďovat pás, aby neujížděl. Tato technika nám umožní zvýšit svalovou sílu ve všech svalech spodní části těla, zejména ve svalech hýžďových. Nesoupeříme se sousedem, každý si jde svůj vlastní kopec.
  • Kopec .... 95-110 BPM .... rozsah pohybu paží i nohou je oproti dynamické chůzi omezenější, ale stále zůstává spontánní. Vyžaduje více koncentrace, rovnováhy i svalové síly, a to všech svalových skupin, ale především dolních končetin. Maximální důležitost má i kontrola dechu pro získání energie a rovnováhy. Neméně důležitá je i kontrola středu těla, práce hýžďového svalu a aktivace lopatky.
  • Těžký kopec .... 95-105 BPM .... je to technika s největším energetickým výdejem při šplhání do kopce. Sklon pásu je na každém individuálně, podle stupně trénovanosti. Nohy jdou od konce pásu dopředu, ruce ve spodní části madel. Nášlap je vedený přes bříško chodidla.

❈ RYCHLOST ❈

  • Lehká dynamická chůze s držením .... 124-130 BPM .... technika dynamicky náročnější pro svalové skupiny dolních končetin; tělo v mírném náklonu, ruce jsou opřeny o madla, krok rázný s využitím vyšší rychlosti, zadní noha jde až na konec pásu, až do momentu, kdy je pata ve vzduchu. Důležité je protažení kroku, aktivní zapojení  středu těla a skupiny hýžďových svalů.
  • Dynamická chůze .... 124-130 BPM .... při dynamické chůzi je aktivován celý svalový aparát. Trup mírně předkloněný, paže ohnuté v lokti v úhlu 120° jdou podél hrudníku, vzadu je loket ve výši lopatek, vpředu dlaň nepřevyšuje výšku ramene. Technika vyžaduje maximální švih nohou tak, aby měl krok maximální rozpětí.

❈ VÝKONNOST ❈

  • Rovina - FLAT .... 120-128 BPM .... technika, v níž se propojí rychlost, síla i vytrvalost. Svaly působí proti třecí síle pásu, proto je potřeba dát do kroku jistou razanci. Tato technika přináší zvýšení svalové odolnosti a zpevnění. Můžeme j použít i pro delší časový horizont, protože nedochází k tvorbě a ukládání kyseliny mléčné ve svalech. U této techniky je velice důležitá práce středu těla, ruce jsou volně na madlech, nášlap na celé chodidlo.

BPM = tempo, v našem případě počet kroků za minutu

© 2016 Ivy studio HEAT
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky